Almedalen 2026
Hemsö är som vanligt på plats under Almedalsveckan i Visby. Vi diskuterar aktuella samhällsfrågor med fokus på att skapa trygga platser, framtidens äldreboenden och konstens roll i platsutveckling. Nedan hittar du vårt program och medverkande i seminarier.
När människor tar plats blir platsen trygg
Tisdag 23 juni kl. 14.00 – 14.45, Klockgränd 4, Arenan Stadsutvecklingsdagarna
Vad händer när vi låter människor ta plats där det är tomt och otryggt? Hur kan samverkan mellan fastighetsägare, kommun och civilsamhälle förvandla tomrum till trygga, levande miljöer i ytterstadsområden?
När Hemsö tillträdde Campus Tensta 2022 möttes man av två tomma byggnader och en plats som upplevdes som otrygg och övergiven. I seminariet delar flera aktörer med sig av om hur platsen har utvecklats, vilka utmaningar som funnits längs vägen och vilka lärdomar som kan tas vidare för att skapa trygghet, trivsel och framtidstro på fler platser.
Medverkande:
- Nicolas Lunabba, Författare och ungdomsledare
- Per Ankersjö, Moderator, A Beautiful Soup
- Nils Styf, Vd, Hemsö
Konst eller kostnad – vad är värdet för platsen?
Onsdag 24 juni kl. 11.00 – 11.45, Klockgränd 4, Arenan Stadsutvecklingsdagarna
Är offentlig konst en kostnad eller en investering? I ett öppet och lärande samtal utforskar vi hur konst och kultur påverkar platser och människor. Vad säger forskning och praktik – och hur kan konst och kultur öka attraktiviteten och tryggheten samt skapa identitet till en plats.
Med exempel från verkligheten och olika perspektiv i rummet diskuterar vi konstens roll i platsutveckling och varför fastighetsägare, kommuner och andra aktörer behöver ta ansvar för mer än själva byggnaden.
Medverkande:
- Per Hasselberg, Verksamhetsledare, Konstfrämjandet
- Ulf Kamne, Moderator, A Beautiful Soup
- Karolina Brick, Hållbarhetschef, Hemsö Fastighets AB
Mer än kvadratmeter – hur bygger vi livskvalitet i framtidens äldreboende?
Torsdag 25 juni kl. 09.00 – 09.45, Klockgränd 4, Arenan Stadsutvecklingsdagarna
Hur skapar vi äldreboenden där människor inte bara får omsorg – utan känner livsglädje och har en god hälsa? I detta seminarium sätter vi fokus på vad som skapar livskvalitet och välmående för äldre, och vad det betyder för både individen, personalen och samhället.
Seminariet bjuder in till ett lösningsorienterat och lärande samtal om hur vi kan bygga äldreboenden som stärker både boendes och medarbetares välmående.
Medverkande:
- Micael Dahlén, Professor och författare om framtid och lycka, Handelshögskolan i Stockholm
- Åsa Nordell, Projektutvecklingschef Öst, Hemsö Fastighets AB
- Emelie Löthgren, Moderator, A Beautiful Soup
Andra samarbeten
23 juni kl. 10.00 – 10.50: Seminarium ihop med Sehlhall och Heba. ”När ska Sverige börja bygga för äldre igen?” Arrangeras av Pause Åberg. Talare Anna Marand. Plats: Skanskas trädgård, Rostockergränd 4.
23 juni kl. 14.30-15.30: Seminarium ihop med Sensio. ”Våra äldre förtjänar bättre – nu måste Sverige uppdatera praxis inom byggande och bemanning”. Talare: Åsa Nordell. Plats: Best Western Strand Hotel, Strandvägen 34.
24 juni kl. 13.00 – 13.45: Seminarium med Omsorgsforum som avsändare. ”Hur säkrar vi en trygg och värdig omsorg i framtiden?”. Plats: Arena Stadsutvecklingsdagarna, Klockgränd 4.
25 juni: Hemsö är partner till Sustainable innovation och deltar i utformningen av agendan för seminarieprogrammet på Teaterskeppet, som är deras arena. Talare: Mehri Mir, Karolina Brick och Fredrik Hörnsten.
- kl 08.00 – 09.00: Frukostseminarium ”Branschupprop – skarpa gränsvärden omgående för att nå Parisavtalet”
- kl 11.00 – 12.00: Finansiering och ekonomi, höga målsättningar och kort om tid kräver nya finansieringslösningar
- kl 12.30 – 13.30: Offentlig och privat upphandling driver hållbarhet i tuffa tider
- kl 15.30 – 16.30: EU:s Affordable housing plan i en svensk kontext, hur ser den ut?
- kl. 16.00 – 17.00: ”Trögrörlig till transformativ – hur digitalisering förändrar byggbranschen”