Hemsö förvärvar äldreboende i Tyskland
- Icke regulatorisk informationHemsö förvärvar ett äldreboende i Bremen i Tyskland för 210 miljoner kronor. Fastigheten har totalt 78 vårdplatser samt 46 seniorlägenheter.
Hyresgäst i fastigheten är vårdoperatören Curanum som är ett dotterbolag till KORIAN Group, den största äldreboendeoperatören i Europa med mer än 146 äldreboenden och 14 500 anställda i Tyskland.
– Vi fortsätter att expandera inom äldreboenden i växande städer i Tyskland. Äldreboendet i Bremen passar väl in i vår portfölj. Hemsös fastighetsportfölj i Tyskland består efter förvärvet av 38 fastigheter till ett marknadsvärde på cirka 3,6 miljarder kronor, säger Jens Nagel, Hemsös fastighetschef i Tyskland.
Den förvärvade fastigheten är byggd 1999 och säljare av fastigheten är Hansainvest Real Assets GmbH, ett tyskt kapitalförvaltningsföretag. Tillträdet sker inom de närmaste månaderna.